Orta Doğu ve Ultimatom​

Orta Doğu ve Ultimatom

Eski Devrim Muhafızları Komutanı Muhsin Rezai, Süleymani’nin öldürülmesinin ardından Amerika Birleşik Devletleri’nden güçlü bir şekilde intikam alınacağını ifade etse de olası bir savaş durumunda ne olacağını kestirmek güç. İran ise savaşı ve beraberinde getirdiklerini kabul etmek ister mi, işte orası tartışılır ama bu refah seviyesi anlamında çöküş olur. Ki İran, devrimlerin ve değişimlerin şekillendirdiği bir ülke. Savaşın eşiğine gelinmiş olsa da faturanın kime kesileceğini çok yakında göreceğiz. Fakat diplomatik krizler siyasi ve bürokratik hamleler etkin bir rol oynayacak. Bu bağlamda belki İran savaş kararı almaz ama altta da kalmaz. Ne olursa olsun Kasım Süleymani’nin öldürülmesi de örtbas edilmeyecek. Ne yapacağını ise bekleyip görmek gerekir ama benim düşüncemce, İran açıktan bir hamlede bulunacak kadar aptal değil. Fakat İran’da halk sokağa dökülerek intikam istediğini açıkça belirtiyor.

İranlı general Kasım Süleymani’nin Bağdat’ta Amerika Birleşik Devletleri tarafından öldürülmesi tüm dünyada şok etkisi yarattı ve bu operasyonun sonrasında ise birçok dış politika uzmanı iki devlet arasında savaş çanlarının çalabileceği yönünde değerlendirmelerde bulundu. Uluslararası sistem karşısında siyasi ve askeri olarak ayakta kalmaya çalışan İran, bölgede Amerika Birleşik Devletleri tarafından adeta çepe çevre çevrilmiş durumda. Afganistan’ı pratik olarak işgal eden Amerika Birleşik Devletleri Pakistan’daki Pasni ve Yakobabad üsleri dahil dört üsse sahip olarak, İran’ı doğudan kuşatma altına alıyor da diyebiliriz.

Birinci Körfez Savaşı’ndan sonra üs kurma politikalarını hızlandıran Amerika Birleşik Devletleri, bugün Kuveyt, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn gibi stratejik öneme sahip olan Körfez ülkelerinde de üsleri bulunuyor. Irak’tan çekilse de o bölgedeki Irak’taki askeri varlığı ile günümüzde İran’ı batıdan kuşatmış durumda. Ayrıca daha batıdaki Türkiye sınırlarında bulunan İncirlik Üssü, Amerika Birleşik Devletleri’nin toprakları dışındaki en önemli birkaç üsten sadece biri.

İran’ın yarı resmi haber ajansı Tesnim’in haberine göre ise, Devrim Muhafızları Ordusunun Kirman eyaleti Komutanı Gulam Ali Ebu Hamza, Amerika Birleşik Devletleri’nin bölgedeki hayati noktalarını daha önceden tespit ettiklerini belirtti. Kasım Süleymani’nin intikamının alınacağını ifade eden Ebu Hamza, “Tel Aviv dahil Amerika Birleşik Devletleri’nin bölgedeki otuz beş hayati noktası İran’ın menzilindedir” ifadesini kullandı. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, İran’ın hava saldırılarına karşı bu sabah çeşitli açıklamalarda bulundu. Trump, İran’ın bir daha saldırıda bulunduğu zaman ülkeye ait elli iki sahayı vurmakla tehdit etmişti. Yeni bir mesaj daha yayınlayan Trump, “Yeni silahlarımızı bölgeye gönderirim” diyerek İran’a karşı tüm kartlarını açık oynadı.

Öte yandan Amerika Birleşik Devletleri, Hürmüz Boğazı’nda hedef alacakları imasında bulunarak, “Hürmüz Boğazı Batı için hayati bir nokta ve çok sayıda Amerikan muhribi ve savaş gemisi Hürmüz Boğazı, Umman Denizi ve Basra Körfezi’nden geçiş yapıyor” değerlendirmesinde bulunarak bir nevi gözdağı verdi. Peki, Kasım Süleymani’yi öldüren ya da öldürtenler nasıl bir yol haritası izleyecekler? Suudi Arabistan’ın tetikçilik yaptığı da Amerika Birleşik Devletleri ve İsrail kendilerine nasıl bir yol yaratmaya çalışacak? Gelecek süreç bu soruların cevabını bizlere veriyor olacak. Çünkü Orta Doğu’nun kartları işte şimdi oynanmaya başlandı. Bu olay başka bir açıdan da İran’ın rejimine can suyu veriyor olabilir mi?

Komplike Dergi,  3 Ocak 2020

 

 

Paylaş
Başa dön