Güney Güneyan, (d. 9 Eylül 1992, İstanbul) gazeteci yazar ve müzisyen. Ekonomi, dezavantajlı gruplar, yoksulluk, gelir eşitsizliğine dair yaptığı gazetecilik çalışmaları ve kitaplarıyla tanınmaktadır. 

Ev hanımı olan annesi Esengül Büyük ve müzisyen olan babası Yıldırım Güney çiftinin üçüncü çocuğu olarak İstanbul’da dünyaya geldi. Ayşegül ve Hülyagül adlı iki ablası vardır. Mesleği olan gazeteciliğin yanı sıra, özel sektörde redaktör ve editörlük görevinde bulunmuştur. Bir dönem çeşitli kuruluşlarda basın danışmanlığı, raporlama ve medya planlama görevleri de üstlendi. Çeşitli siyasi partiler ve meslek örgütleriyle ilk temasları da bu süreçte gerçekleşti.

Güneyan, 22 Ocak 2019 tarihinde İstanbul Üniversitesi’nde Deniz Zeybek’e konuk olduğu bir radyo programında, gazetecilik mesleğini seçme sebebinin ne olduğu sorusunun sorulması üzerine “19 Ocak 2007 tarihinde Agos gazetesi binası önünde uğradığı silahlı saldırı neticesinde öldürülen gazeteci Hrant Dink’in altı delik olan ayakkabısını görmesi” olduğunu söyler. O görüntünün belleğinde yer ettiğini belirtir ve bu fikrin ışığında ilk çalışmalarını 2011-2013 yıllarında İstanbul merkezli yerel bir gazetede muhabir olarak yaparak gazetecilik kariyerine başlar.

2016 yılının ilk çeyreğinde Vagon adlı edebiyat dergisinde yayın koordinatörlüğü yapar. 2016 yılının ikinci ise çeyreğinde ulusal basındaki ilk köşe yazılarını Önce Vatan gazetesi için yazar. Burada ekonomi, emek, işçi hakları, siyaset, yoksulluk başta olmak üzere birçok aktüel konu ile ilgili makaleler ele alır. İlk röportörlük görevini de burada üstlenir. Aynı yıl eş zamanlı olarak Son Haber gazetesi ve Yeni Çağrı gazetesinde de serbest köşe yazarlığı yapmaya başlar.

2017 yılında yayıncılık sektöründe faaliyetlerine bağımsız devam etmek amacıyla sosyal bilimler ve kültür alanında çalışmalar yapmak üzere Komplike dergiyi ve YouTube merkezli aktüel habercilik ve yaşam kanalı Komplike TV’yi yayına hazırlar. 2018 yılının ilk çeyreğinde Gazete Karınca’da serbest muhabilirk gerçekleştirir. 2019 yılının ilk çeyreğinde Milliyet gazetesinde serbest köşe yazarlığına başlar. Yayının sosyal bilimler alanında yaptığı gözlem, araştırma çalışmaları gerçekleştirmek üzere “Toplum Analizi” adlı köşesinde köşe yazıları kaleme alır.

2019 yılının son çeyreğinde Kutlu Yayınevi etiketiyle “Nepotizm Hipotezi: Sosyal Dışlanma ve Yoksulluk” adlı ilk araştırma inceleme kitabı, 2020 yılında ise İzan Kitap etiketiyle “Müstakil Beden” adlı ilk şiir kitabı, 2022 yılında ise 40 Kitap etiketiyle “Prekarya: Özgür Köleler” adlı ikinci araştırma inceleme kitabı yayımlanır. Bu üç eser de yurtiçi ve yurtdışında satışa sunulur. 

2021 yılının ikinci çeyreğinde Cumhuriyet gazetesinde periyodik aralıklarla serbest röportörlük yapmaya başlar.

2023 yılının ilk çeyreğinde “Mind Rooms” , “Oasis” , “Milliseconds” ve “Space Inside Me” adlı dört farklı entrümantal teklik/albüm besteler. Ambiyans, etnik ve new age türündeki bu dört albüm tüm dijital platformlarda dinleyicilerine buluşturulur.

2023 yılının son çeyreğinde dijital formatta yayın yapmakta olan Kompanse gazetesini yayına hazırlar. Halen kurucu genel yayın yönetmenliğini yapmaktadır.

İYAD üyesi olan Güneyan, ayrıca çeşitli edebiyat, müzik, sanat, teori ve sosyal bilimler dergilerinde yazar. Bugüne değin Anbean, Bakku, Faraza, Fular, Gaia, Gece, Kadran, Kafka Okur, Karga, Lemur, Mukavemet, Öteki, Rave Mag, Samsa, Simas, Son Gemi, Söylenti, Teori ve Vagon dergide görülür. Bu yayınlarda deneme, eleştiri, makale ve şiirleri yer bulur.

Başa dön