Güney Güneyan, (d. 9 Eylül 1992, İstanbul) editör, köşe yazarı, muhabir, gazeteci yazar ve kurumsal iletişim stratejisti. 

Güneyan, 22 Ocak 2019 tarihinde İstanbul Üniversitesi’nde Deniz Zeybek’e konuk olduğu bir radyo programında, gazetecilik mesleğini seçme sebebinin ne olduğu sorusunun sorulması üzerine “19 Ocak 2007 tarihinde Agos gazetesi binası önünde uğradığı silahlı saldırı neticesinde öldürülen gazeteci Hrant Dink’in altı delik olan ayakkabısını görmesi” olduğunu söyler. O görüntünün belleğinde yer ettiğini belirtir ve bu fikrin ışığında ilk çalışmalarını 2011-2013 yıllarında İstanbul merkezli yerel bir gazetede muhabir olarak yapar. 

Van, Özalp’te tamamladığı askerliği sonrası gazetecilik faaliyetlerini bağımsız olarak sürdürmeye başlar. Özel sektörde redaktör ve editörlük görevinde bulunur. Ayrıca raporlama ve medya planlama görevlerini üstlenir. Çeşitli siyasi partiler ve meslek örgütleriyle ilk temasları da bu süreçte gerçekleşir.

2016 yılının ilk çeyreğinde Vagon adlı edebiyat dergisinde yayın koordinatörlüğü yapar.  Aynı yıl ulusal basındaki ilk köşe yazılarını Önce Vatan gazetesi için yazar. Burada ekonomi, emek, işçi hakları, siyaset, yoksulluk başta olmak üzere birçok aktüel konu ile ilgili makaleler ele alır. İlk röportörlük görevini de burada üstlenir. Aynı yıl eş zamanlı olarak Son Haber gazetesi ve Yeni Çağrı gazetesinde de köşe yazarlığı yapmaya başlar.

2017 yılında yayıncılık sektöründe faaliyetlerine bağımsız devam etmek amacıyla sosyal bilimler ve kültür alanında çalışmalar yapmak üzere Komplike dergiyi ve YouTube merkezli Komplike TV’yi yayına hazırlayarak, kurucu genel yayın yönetmenliğini yapar. 2018 yılında Gazete Karınca’da serbest muhabirlik yapar. 2019 yılında Milliyet gazetesinde köşe yazarlığına başlar. Yayının sosyal bilimler alanında yaptığı gözlem, araştırma çalışmaları gerçekleştirmek üzere “Toplum Analizi” adlı köşesinde köşe yazıları kaleme alır. 

2019 yılında Kutlu Yayınevi etiketiyle “Nepotizm Hipotezi: Sosyal Dışlanma ve Yoksulluk” adlı ilk araştırma inceleme kitabı, 2020 yılında ise İzan Kitap etiketiyle “Müstakil Beden” adlı ilk şiir kitabı, 2022 yılında ise 40 Kitap etiketiyle “Prekarya: Özgür Köleler” adlı ikinci araştırma inceleme kitabı yayımlanır. Bu üç eser de yurtiçi ve yurtdışında satışa sunulur. “Nepotizm Hipotezi: Sosyal Dışlanma ve Yoksulluk” ve “Prekarya: Özgür Köleler” adlı iki çalışması da ikinci baskısını yapar. 

2020 yılında sosyalist bilimsel dergi Teori’de makaleleri yayımlanır. 2021 yılında Cumhuriyet gazetesinde periyodik aralıklarla röportörlük yapmaya başlar. 2022 yılında YouTube merkezli Spontane TV’de “Deklare” adlı programını hazırlar ve sunar. 

İYAD üyesi olan Güneyan, ayrıca çeşitli edebiyat, müzik, sanat, teori ve sosyal bilimler dergilerinde yazar. Bugüne değin Anbean, Bakku, Faraza, Fular, Gaia, Gece, Kadran, Kafka Okur, Karga, Lemur, Mukavemet, Öteki, Rave Mag, Samsa, Simas, Son Gemi, Söylenti, Teori ve Vagon dergide görülür. Bu yayınlarda deneme, eleştiri, makale ve şiirleri yer bulur. 

Başa dön